Tapasztalatok és tanácsok: Decoupageolt tojások készítése I.

Ha maradandó és különleges tojásokkal szeretnénk megajándékozni szeretteinket, a legtöbb stílusban elkészíthető variáció a decoupage technikával díszített tojások, más néven szalvéta technika. A kreativitásunknak és a képzeletünknek csak a fellelhető szalvéták mintája és stílusa szabhat határt. Maga a szalvéta felragasztásán túl sok más technikát használva tehetjük még különlegesebbé a tojásokat mint pl: repesztő lakk használata amivel régies esetleg vintage stílust érhetünk el. A különböző antikoló pasztákkal árnyalattól függően kaphatunk régies, fényes, shabby chic, vintage vagy csillogó hatást.

Ebben a bejegyzésben megosztom veletek a tapasztalataimat a decouapgeolt tojásfestés és díszítés témában.

A legfőbb hozzávaló: a szalvéta

Maga a deacoupage lényege, hogy bizonyos ragasztóval olyan hatást érjünk el mintha egy mini festmény lenne festve a tojásokra. Ebből adódik, hogy kis méretű mintákra van szükségünk. Talán ez a feladat egyik legnehezebb része, mert nagyon nehéz apró mintájú szalvétát találni még hobby boltokban is, de nem lehetetlen ugyanakkor nagyon profi kis webshopok is vannak ahonnan lehet ilyen szalvétákat rendelni. A szalvéta kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy a mintánk körül kitöltő alapszíne a szalvétánknak hasonló legyen a tojásunk színével. Ha fehér héjú tojásra ragasztjuk akkor fehér, ha barna akkor barnás színű. Abban az esetben ha nem igai tojást díszítünk, a szalvéta alapszíne a használni kívánt akrill festékkel kell harmonizáljon.

 

Magát a szalvétát ragaszthatjuk főtt tojásra, kifújt tojásra, hungarocell tojásra, préselt papír tojásra, fa tojásra, műanyag tojásra vagy üveg tojásra is ha valaki nagyon óvatos kezeknek ajándékozna ilyet.

Amire szükségünk van ehhez a technikához:

Az extrább tojásokhoz (nem szükséges mindegyik, technikától és végeredménytől függ melyiket szeretnénk):

A decoupage technika nem bonyolult de nem is a legegyszerűbb, elég pepecselős munka de a végeredmény nagyon szép és különleges és biztosan 100 % egyedi.

Tojás decoupagolás lépései:

Alapozás:

Főleg a fa tojásoknál érdemes alapozást használni. Köztudottan a fa nedvesség hatására kiszőrösödik ami nem lenne a legszebb látvány és tapintás sem. Mivel különleges kis alkotások szoktak születni, az ember lánya igencsak sajnálná ha később a szép virág mintánk érdekes felületet kapjon. Alapozást használhatunk az üveg, műanyag és préselt papír tojások esetében is, így sokkal szebb alapot kapunk – hagyjuk megszáradni

Festés:

A kiválasztott akrill festékkel lefestjük a tojást. Olyan színt válasszunk ami passzol a szalvétánkhoz. Sötétebb színeken nem fog olyan szépen kirajzolódni a szalvétánk minden részlete, ezért érdemesebb világosabb színű akrill festéket választani és a kívánt sötét színt a tojás azon részére fessük fel ahova nem kerül szalvéta.  – hagyjuk megszáradni

 

Repesztő lakkok használata:

Abban az esetben ha szeretnénk repesztő technikát használni a festékre kenjünk fel a repesztő lakk 1-es fázisát – hagyjuk megszáradni.

Ha a 2 fázisú repesztő lakkot 2 különböző szín kiemelése miatt használjuk, akkor a az 1.es fázis száradása után kenjük fel a következő színt. Ennek száradása után jöhet a szalvéta majd a 2.es fázisú repesztő lakk vagy csak a 2.es fázisú repesztő lakk szalvéta nélkül – a kívánt eredménytől függően. Használhatjuk egy adott részen is a második színt, mint a lenti példán.

Szalvéta felragasztása:

Kitépkedjük a szalvétánkból a kívánt mintát, nem kivágjuk – kitépjük óvatosan. Könnyebb úgy kitépni a mintát, hogy vizes ecsettel körbe ‘rajzoljuk’ a mintát így a nedves részeken minimális tépésre is pont ott fog szakadni ahol mi szeretnénk. A szalvétának csak a legelső rétegét használjuk, azaz a legfelsőt.

Repedések kiemelése, gyöngytollazás, csipkézés stb.

Ha repesztést használtunk, ezt antikoló pasztával emelhetjük ki. Gyöngytollal különböző mintákat készíthetünk

Lakkozás:

A legvégén érdemes lelakkozni, így ellenálló lesz és vízálló

Tovább a blogra »